UEFA Avrupa Ligi

  2015/2016

28 Haziran 2016 Salı 19:00 Rabotnicki  -  Buducnost
28 Haziran 2016 Salı 19:00 Partizani  -  Slovan Bratislava
28 Haziran 2016 Salı 19:00 Kapaz  -  Dacia Chisinau
28 Haziran 2016 Salı 21:45 St Patricks  -  Jeunesse Esch
30 Haziran 2016 Perşembe 17:00 Dila Gori  -  Shirak
30 Haziran 2016 Perşembe 17:00 Aktobe Lento  -  MTK Budapeşte
30 Haziran 2016 Perşembe 18:00 UE Santa Coloma  -  Lokomotiva Zagreb
30 Haziran 2016 Perşembe 18:00 Ventspils  -  Vikingur (Gota)
30 Haziran 2016 Perşembe 18:00 Admira WM  -  Spartak Myjava
30 Haziran 2016 Perşembe 18:30 FK Bokelj  -  Vojvodina
30 Haziran 2016 Perşembe 19:00 Levadia Tallinn  -  HB Tórshavn
30 Haziran 2016 Perşembe 19:00 Videoton FC  -  FC Zaria Balti
30 Haziran 2016 Perşembe 19:00 Atlantas Klaipeda  -  Helsinki
30 Haziran 2016 Perşembe 19:00 Sloboda Tuzla  -  Beitar Jerusalem
30 Haziran 2016 Perşembe 19:00 FK Trakai  -  Nomme Kalju FC
30 Haziran 2016 Perşembe 19:00 Balzan Youths  -  Neftçi Bakü
30 Haziran 2016 Perşembe 19:00 Dinamo Minsk  -  Spartaks Jurmala
30 Haziran 2016 Perşembe 19:00 Banants Yerevan  -  Omonia Nicosia
30 Haziran 2016 Perşembe 19:30 Göteborg  -  Llandudno
30 Haziran 2016 Perşembe 19:30 AIK Stockholm  -  Bala Town
30 Haziran 2016 Perşembe 19:30 College Europa FC  -  Pyunik
30 Haziran 2016 Perşembe 19:30 Slavia Sofia  -  KGHM Zaglebie Lubin
30 Haziran 2016 Perşembe 20:00 Midtjylland  -  Suduva
30 Haziran 2016 Perşembe 20:00 Zimbru  -  Chikhura
30 Haziran 2016 Perşembe 20:00 AEK Larnaca  -  Folgore
30 Haziran 2016 Perşembe 20:00 Kukesi  -  FK Rudar Pljevlja
30 Haziran 2016 Perşembe 20:00 Vaduz  -  FK Sileks
30 Haziran 2016 Perşembe 20:00 Differdange 03  -  Cliftonville
30 Haziran 2016 Perşembe 20:00 Odds BK  -  Mariehamn
30 Haziran 2016 Perşembe 20:00 Kabala  -  Samtredia
30 Haziran 2016 Perşembe 20:15 Maccabi Tel Aviv  -  Gorica
30 Haziran 2016 Perşembe 20:30 Beroe  -  Radnik Bijeljina
30 Haziran 2016 Perşembe 21:00 Domzale  -  Lusitans
30 Haziran 2016 Perşembe 21:00 NSI Runavik  -  Shakhtior Soligorsk
30 Haziran 2016 Perşembe 21:00 Siroki Brijeg  -  Birkirkara
30 Haziran 2016 Perşembe 21:00 Teuta  -  Kairat Almaty
30 Haziran 2016 Perşembe 21:15 Connahs Quay  -  Stabaek
30 Haziran 2016 Perşembe 21:15 Spartak Trnava  -  Hibernians
30 Haziran 2016 Perşembe 21:30 S.P. La Fiorita  -  Debrecen
30 Haziran 2016 Perşembe 21:30 Cukaricki  -  Ordabasy Shymkent
30 Haziran 2016 Perşembe 21:45 Aberdeen  -  Fola Esch
30 Haziran 2016 Perşembe 21:45 Linfield  -  Cork City
30 Haziran 2016 Perşembe 22:00 Shamrock Rovers  -  Rovaniemi
30 Haziran 2016 Perşembe 22:00 Hearts  -  FC Infonet Tallinn
30 Haziran 2016 Perşembe 22:00 Shkendija 79  -  Cracovia Krakow
30 Haziran 2016 Perşembe 22:15 Breidablik  -  Jelgava
30 Haziran 2016 Perşembe 22:15 KR Reykjavik  -  Glenavon
01 Temmuz 2016 Cuma 00:00 Valur  -  Brondby
05 Temmuz 2016 Salı 18:45 Birkirkara  -  Siroki Brijeg
05 Temmuz 2016 Salı 19:00 Chikhura  -  Zimbru
05 Temmuz 2016 Salı 19:45 Jeunesse Esch  -  St Patricks
06 Temmuz 2016 Çarşamba 18:45 FC Infonet Tallinn  -  Hearts
07 Temmuz 2016 Perşembe 15:00 Ordabasy Shymkent  -  Cukaricki
07 Temmuz 2016 Perşembe 16:00 Shirak  -  Dila Gori
07 Temmuz 2016 Perşembe 17:00 MTK Budapeşte  -  Aktobe Lento
07 Temmuz 2016 Perşembe 17:45 Kairat Almaty  -  Teuta
07 Temmuz 2016 Perşembe 18:00 HB Tórshavn  -  Levadia Tallinn
07 Temmuz 2016 Perşembe 18:00 Pyunik  -  College Europa FC
07 Temmuz 2016 Perşembe 18:00 Spartak Myjava  -  Admira WM
07 Temmuz 2016 Perşembe 18:00 Samtredia  -  Kabala
07 Temmuz 2016 Perşembe 18:00 Dacia Chisinau  -  Kapaz
07 Temmuz 2016 Perşembe 18:30 Jelgava  -  Breidablik
07 Temmuz 2016 Perşembe 18:30 FK Rudar Pljevlja  -  Kukesi
07 Temmuz 2016 Perşembe 19:00 Rovaniemi  -  Shamrock Rovers
07 Temmuz 2016 Perşembe 19:00 Radnik Bijeljina  -  Beroe
07 Temmuz 2016 Perşembe 19:00 Helsinki  -  Atlantas Klaipeda
07 Temmuz 2016 Perşembe 19:00 Lokomotiva Zagreb  -  UE Santa Coloma
07 Temmuz 2016 Perşembe 19:00 Debrecen  -  S.P. La Fiorita
07 Temmuz 2016 Perşembe 19:00 Neftçi Bakü  -  Balzan Youths
07 Temmuz 2016 Perşembe 19:00 Spartaks Jurmala  -  Dinamo Minsk
07 Temmuz 2016 Perşembe 19:00 Mariehamn  -  Odds BK
07 Temmuz 2016 Perşembe 19:00 KGHM Zaglebie Lubin  -  Slavia Sofia
07 Temmuz 2016 Perşembe 19:30 Brondby  -  Valur
07 Temmuz 2016 Perşembe 19:30 Fola Esch  -  Aberdeen
07 Temmuz 2016 Perşembe 19:30 Gorica  -  Maccabi Tel Aviv
07 Temmuz 2016 Perşembe 19:30 Omonia Nicosia  -  Banants Yerevan
07 Temmuz 2016 Perşembe 20:00 Suduva  -  Midtjylland
07 Temmuz 2016 Perşembe 20:00 FC Zaria Balti  -  Videoton FC
07 Temmuz 2016 Perşembe 20:00 Stabaek  -  Connahs Quay
07 Temmuz 2016 Perşembe 20:00 Vikingur (Gota)  -  Ventspils
07 Temmuz 2016 Perşembe 20:00 Buducnost  -  Rabotnicki
07 Temmuz 2016 Perşembe 20:00 Slovan Bratislava  -  Partizani
07 Temmuz 2016 Perşembe 20:30 Bala Town  -  AIK Stockholm
07 Temmuz 2016 Perşembe 21:00 Shakhtior Soligorsk  -  NSI Runavik
07 Temmuz 2016 Perşembe 21:00 Vojvodina  -  FK Bokelj
07 Temmuz 2016 Perşembe 21:00 Llandudno  -  Göteborg
07 Temmuz 2016 Perşembe 21:00 FK Sileks  -  Vaduz
07 Temmuz 2016 Perşembe 21:00 Nomme Kalju FC  -  FK Trakai
07 Temmuz 2016 Perşembe 21:00 Hibernians  -  Spartak Trnava
07 Temmuz 2016 Perşembe 21:00 Cracovia Krakow  -  Shkendija 79
07 Temmuz 2016 Perşembe 21:30 Lusitans  -  Domzale
07 Temmuz 2016 Perşembe 21:30 Folgore  -  AEK Larnaca
07 Temmuz 2016 Perşembe 21:45 Cliftonville  -  Differdange 03
07 Temmuz 2016 Perşembe 21:45 Cork City  -  Linfield
07 Temmuz 2016 Perşembe 21:45 Glenavon  -  KR Reykjavik
07 Temmuz 2016 Perşembe 22:00 Beitar Jerusalem  -  Sloboda Tuzla

Genel İç Saha Dış Saha
Avrupa Ligi 2. Tur

UEFA Avrupa Ligi

Kupa, 8 Nisan 1955'de Fuar Şehirleri Kupası adıyla hayata geçti. Gerçekten de 1958'e kadar ticari fuarları olan Madrid, İzmir gibi şehirlere açık bir kupaydı. 1960'ların ortasına kadar Londra gibi birden fazla kulübü olan şehirler, karma kadrolar gönderip şehrin adını taşıyan takımlarla katıldılar. 1958'de bu kural kalkmasına rağmen, Kupa 1971'e kadar bu isimle anıldı ve 1971 yılında UEFA Kupası adını aldı.

Fuar Şehirleri Kupası'ndan gelen gelenekle bir şehirden sadece bir takım katılması kuralı, 1975 yılında Liverpool ile birlikte bu kupaya katılma hakkı olmasına rağmen başka kupaya alınmayan Everton'un isteği ile kaldırıldı.
UEFA Kupası, 1999 yılında Kupa Galipleri Kupası ile birleştirildi ve ülkelerinde kupa alan takımlar da bu kupaya katılmaya başladı. 2004'te de UEFA Kupası'nda grup formatına geçildi. Buna göre kupanın 1. turundan sonra 5'erli 8 grup oluşturuldu ve tek devreli fikstürle grup maçları oynanmaya başladı. Gruplarda ilk üçe giren takımlar 3. tura yükseldi. Bu takımlara Şampiyonlar Ligi'nde gruplarda 3. olan sekiz takımın da katılımıyla eleme turları devam etti.
 
2000 yılında Galatasaray'ın gösterdiği büyük başarıyla UEFA Kupası, Türk futbolseverler için de ayrı bir anlam kazandı. 2009-2010 sezonundan itibaren Avrupa Ligi olarak düzenlenmeye başlayan kupanın "UEFA Kupası" adı altındaki son finali Şükrü Saracoğlu'nda oynandı ve Ukrayna'nın Shakhtar Donetsk ekibi şampiyon oldu.
 
"UEFA Avrupa Ligi" adı altındaki ilk kupayı ise Atletico Madrid müzesine götürdü.
 
ŞAMPİYONLAR
Fuar Şehirleri Kupası
1955-1958 Barcelona
1958-1960 Barcelona
1960-1961 Roma
1961-1962 Valencia
1962-1963 Valencia
1963-1964 Barcelona
1964-1965 Ferencvaros
1965-1966 Barcelona
1966-1967 Dinamo Zagreb
1967-1968 Leeds United
1968-1969 Newcastle United
1969-1970 Arsenal
1970-1971 Leeds United
 
UEFA Kupası
1971-1972 Tottenham
1972-1973 Liverpool
1973-1974 Feyenoord
1974-1975 Mönchengladbach
1975-1976 Liverpool
1976-1977 Juventus
1977-1978 PSV
1978-1979 Mönchengladbach
1979-1980 Eintracht Frankfurt
1980-1981 Ipswich Down
1981-1982 Göteborg
1982-1983 Anderlecht
1983-1984 Tottenham
1984-1985 Real Madrid
1985-1986 Real Madrid
1986-1987 Göteborg
1987-1988 Leverkusen
1988-1989 Napoli
1989-1990 Juventus
1990-1991 Inter
1991-1992 Ajax
1992-1993 Juventus
1993-1994 Inter
1994-1995 Parma
1995-1996 Bayern Münih
1996-1997 Schalke 04
1997-1998 Inter
1998-1999 Parma
1999-2000 Galatasaray
2000-2001 Liverpool
2001-2002 Feyenoord
2002-2003 Porto
2003-2004 Valencia
2004-2005 CSKA Moskva
2005-2006 Sevilla
2006-2007 Sevilla
2007-2008 Zenit
2008-2009 Shakhtar Donetsk
 
UEFA Avrupa Ligi
2009-2010 Atletico Madrid
2010-2011 Porto
2011-2012 Atletico Madrid
2012-2013 Chelsea
2013-2014 Sevilla
2014-2015 Sevilla