Euroleague

  2013/2014

E Grubu - 14. Hafta

10 Nisan 2014 Perşembe 20:00 Fenerbahçe Ülker 84 - 65 Anadolu Efes
10 Nisan 2014 Perşembe 21:45 Olympiakos 68 - 65 Panathinaikos
10 Nisan 2014 Perşembe 21:45 Barcelona Regal 86 - 97 Caja Laboral
11 Nisan 2014 Cuma 21:45 Unicaja Malaga 95 - 85 Armani Milano

2013/2014 - E Grubu - 14. Hafta

Genel İç Saha Dış Saha
O G B M A Y AV P
1 14 12 0 2 1109 1009 100 26
2 14 10 0 4 1093 1011 82 24
3 14 8 0 6 1058 996 62 22
4 14 7 0 7 961 958 3 21
5 14 6 0 8 1078 1101 -23 20
6 14 6 0 8 1032 1063 -31 20
7 14 5 0 9 1061 1125 -64 19
8 14 2 0 12 967 1096 -129 16
Yükselen takım sayısı Şampiyonlar Ligi Avrupa Ligi Play Off Gurubu İkinci Play Off Düşen Takım Sayısı Play Out

Euroleague

1958 yılında başlayan kupa ilk senelerinde Avrupa'da liglerini şampiyon bitiren takımların oynadığı ve klasik bir eleme sistemiyle oynanan bir turnuva iken 1990'ların başından itibaren sadece şampiyonların değil diğer önemli takımları da içeren ve içinde lig mücadelesi de içeren bir kupa görünümüne ulaştı.
 
Euroleague ismi ise 2000 yılında ULEB (Union of European Leagues of Basketball) tarafından öne sürüldü. 2000/2001 sezonunda ULEB'e üye takımlar FIBA'nın organize ettiği turnuvadan ayrılarak kendi liglerini kurdular. FIBA ise Suproleague adıyla devam etti. Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler FIBA'nın organizasyonunda kaldı.
 
Avrupa'nın en büyük kulüplerine sahip olan Türkiye, İtalya ve Yunanistan'ın ayrılması önemli bir bölünme oluşturdu ve Avrupa'da iki tane büyük kupa oluştu.
 
2001 yılında iki organizasyon Euroleague adı altında tekrar birleşti.
 
ŞAMPİYONLAR

1958 ASK Riga (SSCB)
1959 ASK Riga (SSCB)
1960 ASK Riga (SSCB)
1961 CSKA Moscow (SSCB)
1962 Tiflis (SSCB)
1963 CSKA Moscow (SSCB)
1964 Real Madrid (İspanya)
1965 Real Madrid (İspanya)
1966 Olimpia Milano (İtalya)
1967 Real Madrid (İspanya)
1968 Real Madrid (İspanya)
1969 CSKA Moscow (SSCB)
1970 Ignis Varese (İtalya)
1971 CSKA Moscow (SSCB)
1972 Ignis Varese (İtalya)
1973 Ignis Varese (İtalya)
1974 Real Madrid (İspanya)
1975 Ignis Varese (İtalya)
1976 Mobilgirgi Varese (İtalya)
1977 Maccabi Tel-Aviv (İsrail)
1978 Real Madrid (İspanya)
1979 Bosna Sarajevo (Yugoslavya)
1980 Real Madrid (İspanya)
1981 Maccabi Tel-Aviv (İsrail)
1982 Squibb Cantù (İtalya)
1983 Ford Cantù (İtalya)
1984 Banco di Roma (İtalya)
1985 Cibona Zagreb (Yugoslavya)
1986 Cibona Zagreb (Yugoslavya)
1987 Olimpia Milano (İtalya)
1988 Olimpia Milano (İtalya)
1989 Jugoplastika Split (Yugoslavya)
1990 Jugoplastika Split (Yugoslavya)
1991 Pop 84 Split (Yugoslavya)
1992 Partizan Belgrad (Yugoslavya)
1993 CSP Limoges (Fransa)
1994 Joventut Badalona (İspanya)
1995 Real Madrid (İspanya)
1996 Panathinaikos (Yunanistan)
1997 Olympiacos (Yunanistan)
1998 Kinder Bologna (İtalya)
1999 Zalgiris Kaunas (Litvanya
2000 Panathinaikos (Yunanistan)
2001 Kinder Bologna (İtalya) / Euroleague Şampiyonu
2001 Maccabi Telaviv (İsrail) / Suproleague Şampiyonu
2002 Panathinaikos (Yunanistan)
2003 Barcelona (İspanya)
2004 Maccabi Tel-Aviv (İsrail)
2005 Maccabi Tel-Aviv (İsrail)
2006 CSKA Moskova (Rusya)
2007 Panathinaikos (Yunanistan)
2008 CSKA Moscow (Rusya)
2009 Panathinaikos (Yunanistan)
2010 Barcelona (İspanya)
2011 Panathinaikos (Yunanistan)
2012 Olympiakos (Yunanistan)