Taraftarın gerçek yüzü!

Taraftarın gerçek yüzü!
Adınız Soyadınız
E Mail
Alıcı E Mail
Kapat
Türkiye'de Reklam-Pazarlama sektörünün en saygın dergisi MediaCat, Mayıs sayısında tüketici olarak taraftarın portresini çizdi ve "Taraftarın gerçek yüzü" başlığıyla bir haber hazırladı. Derginin kapağında Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray başkanlarının rakip formalar giydirilmiş montajlı bir fotoğrafı da yer alırken; hem "15 yaşın üzerindekiler arasında en fazla taraftar kimde?" sorusu yanıt buldu, hem de taraftarların profili çıkarıldı.

MediaCat'in haberinde, Aralık 2008'de yapılan TGI Turkiye Araştırması kapsamında, 15 yaşın üzerinde olup takım tutanlar baz alınarak yapıldı. Haber şöyle:
 
Hem kulüplerin hem reklamverenlerin hem de medyanın uğruna ciddi yatırımlar yaptığı ‘taraftar’ı yeterince tanıyor muyuz? Örneğin en genç taraftar kitlesinin Galatasaraylılar olduğunu ya da en eğitimli taraftar kitlesine Fenerbahçe’nin sahip olduğunu biliyor muyuz? TGI verileriyle bu ve benzeri sorular ile belki de bu konudaki en can alıcı soruya cevap aradık: En çok taraftarı olan kulüp hangisi?
 
Aylık pazarlama iletişimi dergisi MediaCat, Mayıs 2009 sayısında TGI işbirliğiyle futbol taraftarlarının tüketici olarak profilini çıkardı. Taraftarın tüketim alışkanlıkları, spor etkinliklerine yaklaşımı ve hatta boş zamanlarındaki davranış biçimi, bu alana yatırım yapan reklamverenler ve reklamverenlerin mesajını bu kitleye iletmeye çalışan iletişimciler için çok önemli. Dolayısıyla mesleğine, yaşına, eğitimine, gelirine vs. bakmadan ‘bir’ olan bu kitleyi anlamak için taraftarı tanımak gerekiyor. TGI verileri tüm taraftarı özellikle de ‘Üç Büyükler’in taraftarını tanımak adına ilginç ve de bakış açınızı değiştirecek detaylar barındırıyor.
 
EN GENÇ TARAFTAR GRUBU
‘Üç Büyükler’in taraftarlarını yaş gruplarına göre incelediğimiz zaman en genç taraftar kitlesi olarak Galatasaraylılar karşımıza çıkıyor. Galatasaray’ı desteklediğini söyleyenlerin yüzde 22,20’si 15 – 20 yaş aralığında. Beşiktaş taraftarları arasında en kalabalık yaş grubu 25 – 34 iken, Fenerbahçelilerin yüzde 22,70’i 35-44 yaş aralığında.
 

 
EN EĞİTİMLİ TARAFTARLAR
‘Üç Büyükler’in taraftarlarının eğitim durumlarına baktığımızda ise en eğitimli taraftar kitlesinin Fenerbahçe’de olduğunu görüyoruz. Fenerbahçelilerin yüzde 39,30’u lise ya da daha üst eğitim düzeyinde. Beşiktaşlılarda bu oran yüzde 37,50 iken Galatasaraylılarda 37,06. Beşiktaşlılar ayrıca ‘Üç Büyükler’ arasında resmi eğitimi bulunmayanların oranının en yüksek olduğu taraftar grubu.
 

 
EN ÇOK TARAFTAR KİMDE?
Araştırmanın en can alıcı verisi takım taraftarları dağılımı ile ilgili. Ülkemizde de sık sık yaşanan “hangi kulübün taraftarı daha fazla?” tartışmalarını belki de tekrar ateşleyecek olan bu veride herhangi bir takım tuttuğunu söyleyen 15 yaş üstü kitlenin tuttuğu takımlara göre dağılımı belirtiliyor.
 
Aralık 2008 itibariyle en fazla taraftar Galatasaray’da. Bir takım taraftarı olduğunu söyleyenlerin yüzde 39,70’i Galatasaraylı. Galatasaraylıları yüzde 32,40’lık oranıyla Fenerbahçeliler takip ediyor. Beşiktaşlıların oranı yüzde 18 iken Trabzonspor taraftarı olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 3,9. Beşinci sırada ise yüzde 1,45’lik oranla Bursaspor taraftarları bulunuyor. ‘Diğer’ takım taraftarları ise kitlenin yüzde 4,55’ini oluşturuyor.
 
Bu verilerin haricinde ‘Üç Büyükler’in taraftarlarının coğrafi bölgelere ve şehirlere göre dağılımını, çalışma durumunu, sosyo-ekonomik gruplara göre dağılımlarını, futbol taraftarlarının diğer sporlara olan ilgisini, futbolu hangi yollarla takip ettikleri ve hangi mecraları sıklıkla tükettikleri bilgisini MediaCat’in Mayıs sayısında bulabilirsiniz.
 

  
TGI ARAŞTIRMASI NEDİR?
TGI (Target Group Index) tek kaynaklı bir pazar ve medya araştırması. BMRB (British Market Researh Bureau) tarafından tasarlanmış ve ilk olarak 1968 yılında İngiltere’de uygulanmış. TGI, ürün ve hizmetlerle markalar, demografi, medya ve yaşam biçimleri bölümlerinden oluşan modüler bir yapıya sahip. TGI Araştırmaları bugün 66 ülkede ortak standartlarla ve sürekli olarak gerçekleştiriliyor. Tüm TGI araştırmaları geniş örneklemlerle, standart kapsam ve soru formülasyonu ile sürekli olarak uygulanıyor. TGI Araştırması Türkiye’de 2001 yılından bu yana BMRB-AGB Nielsen ortaklığı ile yapılıyor. Araştırma kapsamında 18 kategoride yaklaşık 200 ürün ve hizmetle ilgili marka detayında bilgi toplanıyor.

Perseus9216.1.2010 03:41:44 atma trabzonsporun beşiktaştan fazla taraftarı olması mümkün mü sadece trabzonda fazladır trabzonun taraftarı bjk den Web'den gönderildi.
sechkeen10.5.2009 01:34:32 türk tribünlerinde kalite bakımından en iyi taraftar bursaspor taraftarıdır. türkiye'ye tribün kültürünü getirmiştir. 1967 de teksas grubu kurulmuştur. bir stadyuma 5 bin bursaspor taraftarı koyalım bir de 6-7 bin diğer taraftarlardan koyalım 2 saat süre verelim. ne bjk ne gs ne fb ne ts ne de diğerleri dayanamaz. ancak bursaspor taraftarları hem yüksek ses çıkarır hemde bağırmaya devam eder. unutmayın istanbul ve diğer anadolu tribünleri sadece alkışlamayı bilirken bursasporda tezahürat vardı. Web'den gönderildi.
25dasada9.5.2009 08:42:38 trabzonsporun türkiyede her yerde taraftarı var ben iddia ediyorum besıktastan daha fazla taraftarımız var bizim cunku karadenız bolgesının %75i trabzonsporlu diger bolgelerımızde de taraftarlarımız var heryerde stadı doldurabılıyorsak %3.9 diyenler avucunu yalasınlar =) trabzonsporun trabzonspordan başka dostu yok ama dosta ihtiyacıda yok istanbulun buyugu değiliz kim istanbulun buyugu o bıle bellı degıl ama anadolunun tescilli en büyüğü biziz Web'den gönderildi.
tigers617.5.2009 08:25:19 %15 trabzon %20 beşiktaş %30 fenerbahce %30 galatasaray %5 diğerleri.. Web'den gönderildi.
fanbek7.5.2009 01:47:29 bence bu yalnıs neye bakarak saydınız bu taraftarı benı ve benım gıbı mılyonlarca trabzonspor taraftarını saydınızmı....unutmayan ıstanbul takımları, ataturk olımpıyat stadında 60 bın tarfatarla mac yapan tek takım tarbzonspor......bırde ıstanbul takımlarını olesıne tutan,laf olsun dıye tutan cok kısı var...onları taraftardan saymamak lazım.....bızım trabzonsporumuzun tarafarı kadar candan fedakar taraftar hıc bı takımda yok..... Web'den gönderildi.
bsm.co7.5.2009 01:47:04 isterseniz bursada yapın. yada gaziantepte, yada kasımpaşada onemli olan türkiye genelinde anket yapmak gercek sonuç o zaman çıkar. öyle değilmi arkadaşım :d Web'den gönderildi.
NapalmDeth7.5.2009 01:31:14 chelsea nın az taraftarı varda ne oluo.adamlar her sene ya fınalın kapısını aralıo. Web'den gönderildi.
tigers616.5.2009 22:45:02 ayrıca almanya ,hollanda ve diğer avrupa ülkerinde küçümsenmiyecek oranda trabzon taraftarı var. Web'den gönderildi.
tigers616.5.2009 22:06:48 bunlari yapmalarinin nedeni sezon sonu en cok kimi mutlu ederiz hesabımı anlamadım.anketi birde karadenzi bölgesinde yapin :)) Web'den gönderildi.
tigers616.5.2009 22:04:35 10milyon ts taraftarı 15 milyon bjk 22milyon fb 23 milyon gs diye tahmin ediyorum Web'den gönderildi.